Kıbrıs

Bankalar Birliği’nden uyarı…

Bankalar Birliği’nden uyarı…Bankalar Birliği’nden uyarı…

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği  vatandaşları kendilerini “dünya borsalarına hakim kişiler” olarak tanıtan ve yatırım tavsiyesi hizmeti verdiğini söyleyen  dolandırıcılara karşı uyardı.

Birlik son günlerde kendilerini “dünya borsalarına hakim kişiler” olarak tanıtan, yatırım fırsatlarından istifade edebilmek için yatırım tavsiyesi hizmeti verdiğini söyleyen ve gerçek veya hayali şirket isimleri kullanarak bu şirketlerin temsilcileri olduklarını iddia eden dolandırıcıların türediğini bildirdi.

 

Bankalar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, bu dolandırıcıların, aradıkları kişinin teklif ettikleri sözde hizmeti reddetmesi halinde bile, telefon numaralarına sürekli mesajlaratarak “cazipyatırımfırsatları”nitelemesiyle yatırım tavsiyesi yolladıkları ve hedef aldıklarıkişileri ikna etmeye çalıştıkları belirtildi.

 

Çeşitli veri tabanları üzerinden elde ettikleri telefon numaralarıyla kişileri arayan bu kişilerin çeşitli senaryolarla hedef aldıkları insanların paralarını temsil ettikleri sözde şirket hesaplarına yatırmalarını sağlayarak dolandırıcılık girişiminde bulundukları kaydedilen açıklamada, bu durumda yapılacaklar şöyle sıralandı:

 

“Paranızısizesöylenenhesaplaraaslagöndermeyin. Her ne surette olursa olsun, istenmesi halinde, bu şahıslara kimlik bilgilerinizi, banka hesap bilgilerinizi veya şifrelerinizi asla vermeyin.

 

Sizitelefondameşguletmelerinemüsaadeetmeyin. Onlarıntalimatlarına uymayın.

 

Telefonukapatınvehemen155Polisİmdat hattını veyaenyakınpolismerkezini arayın.

 

Şayet (para) göndermişseniz,hemenpolismerkeziniarayarakgecikmedenolaydanpolisi haberdar edin.

 

Meşru ve yasal hiçbir yatırım danışmanlığı şirketinin sizi telefonlaarayarakhizmetleri konusundabilgivermeyeceğini veya pazarlama yapmayacağını asla unutmayın.”

 

(RU/ÖZ)

Bir yanıt yazın