Kıbrıs

Dünya Barış Günü’nde iki toplumlu etkinlik düzenlendi

Uluslararası Dünya Barış Gününde Gazimağusa Belediyesi ile Güney Mağusa Belediyesi işbirliğinde iki toplumlu etkinlik gerçekleştirildi.

“Birlikteyiz” adlı etkinliğe dış temsilciliklerden yetkililerin de katıldı.
Etkinlikte ülkemiz ve dünya barışı için iki dilde şarkılar söylendi, barışa dair umutlar paylaşıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, iki toplum halkının böylesi bir etkinlikte bir arada olmasından duyduğu memnuniyeti
dile getirerek, yıllarca yaşanmış acı ve zorluklara dikkat çekti.
Uluçay içinde bulunulan coğrafyada yaşanan gerçeklere değinerek sürdürdüğü konuşmasında Türkiye ile Yunanistan’ın işbirliği içerisinde olmasının tüm halklar için büyük umut olacağını kaydetti ve Barış, huzur, ekonomik gelişme, demokrasi ve insan hakları için yeni bir günün başlayacağına olan inancını dile getirdi.

Süleyman Uluçay “Türkiye ve Yunanistan’ a da yakışan budur” dedi.

Güney Mağusa Belediye Başkanı Simos Loannou da konuşmasında, etkinliğe Dünya Barış Gününü kutlamaya geldiklerini belirterek, bu vatanın onlarca yıldır ihtiyaç duyduğu barışın, insanın sahip olması gereken en büyük iyilik olduğunu haykırmak için geldiklerini vurguladı.

Barış olmadan kalkınma, kültür, eğitim, sporun olamayacağının altını çizen Loannou “Ne yazıkki bizim kuşaklar tüm çatışmaları iliklerine kadar hissetti, bunu geleceğe taşımak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinlikte daha sonra Lets Sing To Gether konseri sunuldu, şiirler okundu, barışa dair hikayeler paylaşıldı.
Etkinliğe her iki toplumdan halk yoğun katılım gösterdi.

Bir cevap yazın

Bu siteden içerik kopyalamak yasaklanmıştır.