Dünya

El Chapo’nun müebbet hapsi onandı

Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın, hakkında verilen ömür boyu hapis cezasına yaptığı itiraz reddedildi

New York Manhattan’daki 2. ABD Temyiz Mahkemesi, ülkede tutuklu bulunan Meksikalı uyuşturucu baronu “El Chapo” lakaplı Joaquin Guzman’ın ömür boyu hapis cezasını onadı.

Guzman’ın avukatları, jüri üyelerinin görevi kötüye kullanması, hapisteki kötü koşullar ve ABD hükümetinin kendisini hedef almasını gerekçe göstererek müebbet hapis cezasının iptali için temyiz mahkemesine başvurmuştu.

El Chapo’nun avukatlarından Marc Fernich “Önemli gerekçelerin halı altına süpürülmeye devam edilmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. Bunların hepsi sanığın (Guzman) kötü şöhretinden kaynaklanıyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Eski Sinaloa karteli lideri Guzman, ABD’de yargılandığı mahkemece Şubat 2019’da milyarlarca dolarlık uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan ve birçok kişinin cinayetinden suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezası ve 12.7 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Ancak El Chapo’nun avukatları geçtiğimiz yılın Kasım ayında karara itiraz edeceklerini açıklamıştı.

Avukatları El Chapo’nun kaldığı hapishanedeki koşulların uygunsuz olması nedeniyle yeterli bir savunma hazırlanamadığını ve mahkemedeki bazı jüri üyelerinin kuralı çiğneyerek davayla ilgili basında çıkan haberlerin etkisi altında kalmalarını itiraza gerekçe olarak göstermişti.

Meksika’da iki kez hapishaneden kaçarak ünlenen El Chapo, son olarak 2017 yılında Meksikalı yetkililer tarafından ABD’ye teslim edilmişti.

El Chapo halen ABD’nin Colorado eyaletindeki en güvenli hapishane olan ve SuperMax olarak bilinen hapishanede tutuluyor.

Bir yanıt yazın

Bu siteden içerik kopyalamak yasaklanmıştır.