Kıbrıs

Savaşan: Kanserde, bilinen yanlışlardan kurtulmak hayati öneme sahip

 

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, kanser konusunda doğru bilinen yanlışlardan kurtulmanın önemine dikkat çekti.

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, kanser konusunda doğru bilinen yanlışlardan kurtulmanın önemine dikkat çekti.

Savaşan, 4 Şubat’ın kanserle ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşması gerektiği algısının yaratılması için önemli bir fırsat yarattığına değinerek, kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olduğuna vurgu yaptı.

Erken tanı bilincinin gelişmesi önemli

Kanserin herkesi farklı şekillerde etkilediğini belirten Savaşan, hastalığın bireylerin, ailelerin ve toplumun üzerindeki etkisini azaltmak için başta devlete, sivil topluma, uluslararası kuruluşlara, üniversitelere, hastalara ve yakınlarına önemli görevler düştüğü ifade etti. Kanserle mücadelede erken tanı bilincinin gelişmesinin önemine vurgu yapan Savaşan, erken tanı için toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının farkındalığının önemli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın