GenelKıbrıs

SUCUOĞLU; “Hükümetin UBP önderliğinde kurulacağı görülüyor. Hedefimiz 5 yıllık istikrarlı bir hükümet”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu, meclise giren diğer 4 parti ile de bir an önce görüşmeye başlayacaklarını, gidişatın hükümetin UBP başkanlığında kurulacağı yönünde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’la seçim sonuçlarını değerlendirdiklerini ve hükümetin kurulmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Görüşlerimizi, seçimin değerlendirmesi ve ülkenin genel ekonomik durumunu geniş çerçevede konuştuk. Gayet verimli bir toplantımız oldu” dedi.

“ÖNGÖRÜŞMELER BAŞLADI”

Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi sonuçların ilanından10 gün sonra Meclis’te bir yemin töreni olacağını ve daha sonra resmi temasların başlatılacağını kaydeden Sucuoğlu, bu sürede boş durmayacaklarını, halihazırda ön temasları başlattıkları partilerle görüşmelere devam edeceklerini, resmi görevlendirmeden sonra da hızlı bir şekilde hükümeti kurma çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. Sucuoğlu, “6-7 Şubat’ta yemin töreni sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı yetkiyi verecek. İnşallah Şubat’ın ilk yarısı Bakanlar Kurulu da Meclis’e sunulmuş olur ve hızlı şekilde çalışmalara devam ederiz” dedi.

“ÜLKENİN DAHA FAZLA VAKİT KAYBETMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Geçen dönem Cumhurbaşkanı’nın görevi kendilerine pazartesi günü verdiğini, cumartesi günü ise Bakanlar Kurulu’nu Meclis’e sunduklarını anımsatan Sucuoğlu, “İnşallah bu defa da böyle olur. Bu ülkenin özellikle içinde bulunduğu durum nedeniyle daha fazla vakit kaybetmesi mümkün değildir” dedi. Sucuoğlu, parti olarak henüz bir hükümet şekillendirmesi yapmadıklarını söyleyerek, mevcut 4 partiyle de görüşeceklerinin altını çizdi; “Dünya görüşü, Kıbrıs sorunu ve diğer konularda farklı düşüncelerde olabiliriz. Ama politika çözüm üretme sanatıdır” ifadelerini kullandı. Kurulacak hükümette istikrarın şart olduğunu ve kısa süreli değil, 5 yıllık bir hükümet kurmayı hedeflediklerini kaydeden Sucuoğlu, seçilme gailesi olmadan, arzu edilen ekonomik adımları atacak bir hükümet kurmak istediklerini belirtti ve “İş ola bir hükümet düşüncesinde asla değiliz” dedi.

Henüz kurulacak koalisyonun ikili mi üçlü mü olacağının belli olmadığını da söyleyen Sucuoğlu, ne kadar az koalisyon ortağı olursa hükümetin o kadar istikrarlı olacağına inandıklarını ancak halkın iradesinin böyle bir koalisyonu uygun gördüğünü belirtti ve önceki koalisyonlarda yaşanan nisap sıkıntısını tekrardan halka yaşatma lükslerinin olmadığını kaydetti. Sucuoğlu, Meclis komitelerinde UBP’nin sayısal olarak fazla olduğuna da işaret ederek, “UBP hükümette olsa da olmasa da komitelerin kontrolü UBP’de olacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın