KıbrısManşet

Sunat Atun’dan elektrik kesintileri için önemli açıklama

Gönyeli bölgesinde artan elektrik kesintilerini gidip yerinde inceleyen Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bugün itibariyle başlayacak çalışmaların Cumartesi gününe kadar devam edeceğini belirterek, 4 gün süreyle kesintilere tahammül etme ve daha az elektrikli cihaz kullanma çağrısında bulundu.

Enerji, sağlık, yol gibi konuların önceden planlama gerektiren konular olduğunu söyleyen Atun, 10 yıllık planlamalarla hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek, “2017’de trafo planlaması yapıldı, proje hayat bulmadı, bunun bedelini şu an halk ödüyor” dedi. Elektrik enerjisiyle ilgili altyapı çalışmalarında yerel yönetimlerin desteğinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Atun, “Siyaset veya siyasi ortam gözetmeksizin birinci öncelik, halkın kaliteli hizmet almasıdır. Belediye dün itibariyle gerekli izinleri teknik arkadaşlarımıza verdi, arkadaşlarımız da süratli bir şekilde işe başladı” şeklinde konuştu.  Lefkoşa Devlet Hastanesi ile Gönyeli Çemberi arasında hat bağlantısı yapılacağını, Gönyeli’deki Yağmur Sokak ile iki trafo arasına bağlantı yapılacağını ve 2 kilometreye yakın kablo bağlanacağını ifade eden Atun, şöyle devam etti:

“Tek gaile, kapasiteyi arttırmak. Evleri besleyen hatların kapasitesini arttırmak. Bunlara ilaveten, dağıtımda güçlendirme amacıyla 2 adet hat tahsis edilecek ve Lefkoşa Trafo Merkezi’nden Gönyeli’ye doğru 6 MegaWatt gücünde orta gerilim hattı kapasitesi eklenecek. Bölgenin elektriksiz kalmamasını sağlamak istiyoruz.” Gönyeli bölgesinin Yenikent’ten Kermiya’ya kadar uzandığını ifade eden Atun, hedeflerinin tüm bu çalışmaları Cumartesi gününe kadar tamamlamak olduğunu vurguladı.

“CUMARTESİNE KADAR TAHAMMÜL RİCA EDİYORUZ”

“Önümüzde 4 gün var, hep birlikte bu duruma göğüs germeye çalışacağız” diyen Atun, “Müdürümüzün de ifade ettiği gibi topyekûn bölge halkı olarak bir bölüm elektrikli cihazları kullanmamaya önem göstermeliyiz. 6 MegaWatt’lık bir kapasiteye ihtiyaç duyuluyor. Kullanım 4-5’lere yaklaştığı an sistem otomatik olarak kapanıyor. Eğer tüketimimizi cumartesine kadar azaltırsak belki bu sınıra dayanmaz ve kesinti gerçekleşmez. Ama her hâlükârda cumartesine kadar tahammül rica ediyoruz. Arkadaşlarımız iş planı yaptılar, çalışmalar geceye kadar devam edecek” şeklinde konuşan Atun, hedeflerinin seçim yasakları kalkar kalkmaz ihalelere çıkmak olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın