Kıbrıs

“İş’te Kadınlar 3. Zirvesi Geleceğe Yön Veriyor” kapsamında düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Su” Kıbrıs Lapta Hesap İşi defilesi yapıldı

“İş’te Kadınlar 3. Zirvesi “Geleceğe Yön Veriyor” Zirvesi kapsamında hayat bulan “Geçmişten, Geleceğe Su” Kıbrıs Lapta Hesap İşi defilesi büyük beğeni topladı.
Defilede, yaklaşık 70 yıldır lapta İşini yaşatmak ve geleceğe aktarmak için emek veren Sıdıka Ruso ve Kızı Ayper Çalıkan’ın el emeği 100 yıllık bir miras olan Lapta Hesap İşleri, Kuratör Özlem Özbekoğlu organizasyonunda, Moda Tasarımcısı Fahriye Behçet ‘in tasarımlarıyla modernize edilerek, günümüze taşındı.
Defile Kuratörü Özlem Özbekoğlu, Kıbrıs El Sanatları’nın en önemli değerlerinden olan Lapta Hesap İşi’ni yaşatmak için çaba içinde olduklarını belirterek, defileyle amaçlarının bu değeri yıllardır yaşatarak geleceğe aktarmak içim emek veren Sıdıka Ruso’yu onore etmek ve bu klasik el sanatının, güncel yaşamda kullanılabileceğini göstermek olduğunu vurguladı.

Özbekoğlu, Lapta’nın tescilli el sanatı olan Hesap İşi ile Lapta’da turizme katkı sağlanabileceğini vurguladı.
Defilede podyuma çıkan Genç GİKAD üyeleri de, bu projede yer almaktan büyük onur ve mutluluk duyduklarını belirtti.
Moda Tasarımcısı Fahriye Behçet ise, böyle anlamlı bir organizasyona katkı koymaktan mutluluk duyduğunu vurgulayarak, geçmişten gelen bu önemli Kıbrıs el sanatını geleceğe taşımak istediklerini kaydetti..

brt

Bir yanıt yazın

Bu siteden içerik kopyalamak yasaklanmıştır.