Manşet

Sağlık Bakanlığı’ndan Halk Vakfı Yaşam Sitesi’nde yaşanan olaylarla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı, Sınırüstü Halk Vakfı Yaşam Sitesi’nde yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı.

 

Bakanlık açıklamasında, Halk Vakfı Yaşam Sitesi’nin Vakıflar İdaresinin tescil ettiği  Halk Vakfı mütevelli heyeti tarafından idare edildiği ifade edildi.

 

Sosyal Hizmetler Dairesi’nin, yaşlıların bakım ve rehabilitasyonundan sorumlu devlet kurumu olduğu belirtilen açıklamada, “ayrıca açılmak istenen  huzurevi ve  bakımevlerinin açılmasına izin vermek, onları denetlemek  hatta  maddi ve teknik yardım yapmak da dairenin görevleri arasındadır” denildi.

 

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetler Dairesi’nin, bakımevlerinin yönetimini denetleme ve yaptırım uygulama yetkisine sahip olmadığı kaydedilen açıklamada, dolayısıyla Sosyal Hizmetler Dairesi’nin hazırlamış olduğu raporların gereğini yerine getirmenin de yine Sosyal Hizmetler Dairesi sorumluluğunda olduğu belirtildi.

 

Açıklamada, “Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ancak Sosyal Hizmetlerin yapmış olduğu denetimlere katkı sağlamak amacı ile katılır. Sağlık Bakanlığı kendi görev yetki ve sorumluluk  alanında olan koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini hastaneler  ve sağlık merkezlerinde yerine getirmektedir. Şu anda Halk Vakfına yönetimden el çektirilmiş ve oradaki yaşlılarımızın tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından hastanede yürütülmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın