Manşet

Cumhurbaşkanı Tatar: AB ile iş birliğine hazırız

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Komisyonu’nda Yapısal Reform Destek’ten Sorumlu Genel Direktör Mario Nava ve heyetiyle çevrimiçi görüşme gerçekleştirdi.Görüşmede, farklı alanlarda yapılabilecek iş birliği konuları ele alındı…

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının AB ile iş birliğine hazır olduğunu ifade ederek, “AB’nin, Kıbrıslı Türklere herhangi bir ayrım yapmasının önlenmesi önemlidir. Bizim pozisyonumuz; çevre, eğitim, ticaret ve turizm gibi farklı konularda AB ile iş birliğimizin devamı ve gelişmesi yönündedir” dedi…

Kıbrıs Türk tarafının, pandemi dolayısıyla Kıbrıs’ın iki tarafında da yaşanan ekonomik olumsuzlukları önlemeye yönelik projeler üretmeye ve uygulamaya hazır olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, iki taraflı teknik komitelerin çalışmalarında AB ile ilgili projelerin yer aldığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, temiz enerji projelerinde Kıbrıs Türk tarafının da yer almasının önemine işaret ederek, “AB’nin çevre dostu yeşil enerji projelerinde KKTC’ye de yatırım yapması önemli. Çevre kirliliği sınır tanımaz” dedi.

İki halk arasında işbirliği ve iyi ilişkilerin yaratılmasının önünde olan engelin Kıbrıslı Türklere yönelik devam eden haksız izolasyonlar olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, AB’ye; iki taraf arasındaki ekonomik eşitsizliği ele alma konusunda verdiği sözü hatırlattı.

Kuzey Kıbrıs’ın altyapısının geliştirilmesini içeren ekonomik ve sosyal yatırımlarla iki taraf arasındaki dengesizliğin giderilebileceğini ve bunun dengeli bir uzlaşıyı teşvik edebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar; Kıbrıs Türk halkının, eşitsizliği besleyecek politikaları terk ederek AB’nin verdiği sözleri tutmasını beklediğini dile getirdi.

Avrupa Komisyonu’nda Yapısal Reform Destek’ten Sorumlu Genel Direktör Mario Nava ise yapıcı bir görüşme olduğunu belirterek Kıbrıs Türk tarafı ile temaslarını devam ettirme isteğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın